Back to Top
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | AMD EPYC 4004, AMD Ryzen 3 8th Gen, AMD Ryzen 5 8th Gen, AMD Ryzen 7 8th Gen, AMD Ryzen 9 8th Gen, AMD Ryzen 9 9th Gen |
| Supported RDIMM clock speeds | 3600 MHz |
| Non-ECC | |
| Number of DIMM slots | 4 |
| ECC | |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| Hot-swap hard drive bays | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | |
| LAN controller | Intel I210 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | |
| COM ports quantity | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| On-board graphics adapter model | Aspeed AST2600 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| ACPI version | 6.4 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 3.5 |
| Plug and Play |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | HDD, LAN, Power, System |
| On/off switch | |
| Reset button | |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Hot-swap fan module | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| PC health monitoring | Voltage, FAN, Temperature |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply | 650 W |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 676.5 mm (26.38 ") |
| Depth | 438 mm (17.08 ") |
| Height | 43.4 mm (1.69 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
