The PCIe Gen3 x4 Ultra M.2 interface supports data transfer rates of up to 32Gb/s. Additionally, it supports SATA3 6Gb/s M.2 modules.
Intel LAN provides the fastest throughput performance, the lowest CPU utilization, the highest reliability, and the greatest flexibility to give the optimal network experience to customers!
Apart from the onboard LAN port, users can connect via the M.2 (Key E) slot via 802.11ac wifi.
Complete with the three most often used connector types! Triple-port setup includes D-Sub, DisplayPort, and HDMI.
In comparison to traditional chokes, ASRock's premium power chokes effectively raise the saturation current by up to three times, providing an enhanced and improved Vcore voltage on the motherboard.
The printed circuit board (PCB) is totally black in appearance. The new Sapphire Black PCB exemplifies unmatched craftsmanship and lends an aura of mystery to the motherboard.
Due to the fact that the High Density Glass Fabric PCB design eliminates gaps between PCB layers, it protects the motherboard from electrical shorts produced by moisture.
Certain fragile digital components on the motherboard are susceptible to power surges, and the accompanying increased current may cause your system to fail unexpectedly.
ASRock Full Spike Protection employs a number of technologies to safeguard your motherboard's components against damage caused by these unexpected voltage spikes.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 5066 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Chassis intrusion connector | |
| Number of COM connectors | 1 |
| 12V power connector | |
| TPM connector |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I219-V |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC887 / Realtek ALC897 |
| PC health monitoring | CPU, FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B660 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| HDCP | |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 MB |
| ACPI version | 6.0 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 201 mm (7.84 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
