A new series of ASUS Prime motherboards engineered to take full advantage of AMD Ryzen platform 3rd Generation.
With the ASUS B550M-A/AC motherboard performance settings, you can optimize your productivity by tailoring them to perfectly match how you work.
In order to maintain a stable working environment under heavy loads, the Prime B550 series is equipped with an array of hybrid fan headers and multiple onboard heatsinks.
A VRM heatsink with underneath thermal pad improves heat transfer from the MOSFETs and chokes for better cooling performance.
Prime B550 series features comprehensive cooling controls that are configurable via Fan Xpert 2+ software or via the UEFI BIOS.
Prime B550 motherboard provides all the fundamentals to boost daily productivity, so your system will be ready for action with stable power, intuitive cooling and flexible transfer options.
PRIME B550M-A AC has 802.11ac Wi-Fi with 1x1 2.4/5GHz antennas for up to 433.3Mbps* transfer speeds to ensure that every connected user experiences the best wireless and online speeds!
Numerous USB ports support high-end rigs loaded with peripherals, including two rear-panel USB Type-A connectors with fast USB 3.2 Gen 2 connectivity for compatible cases.
Prime B550 series adds the nuanced details that improve every experience, from exclusive codecs that provide pristine audio quality to intuitive RGB lighting controls that let you customize your system to create a uniquely personal look.
Combined onboard features deliver elevated audio
Intelligent design and premium hardware create audio quality unlike anything you've ever experienced.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4600 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3 3rd Gen, AMD Ryzen 5 3rd Gen, AMD Ryzen 7 3rd Gen, AMD Ryzen 9 3rd Gen |
| Processor socket | Socket AM4 |
| RAID levels | 0,1,10 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 6 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Audio chip | Realtek ALC887 / Realtek ALC897 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Motherboard form factor | Mini ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Wi-Fi 5 (802.11ac) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
