*Not compatible with AMD Athlon™ Processors.
The CPU receives totally smooth power delivery thanks to the use of durable components.
Furthermore, ASRock B550M-HDV has unrivaled overclocking capabilities as well as better performance while maintaining the lowest temperature for advanced gamers.
ASRock's premium 50A power chokes improve saturation current by up to three times compared to standard chokes, resulting in increased and improved Vcore voltage on the motherboard.
Supports the latest generation PCI Express 4.0 M.2 SSDs, which are capable of performing twice as fast as the previous 3rd generation, resulting in a data transfer experience that is lightning fast.
Supports the most recent HDMI 4K 60Hz graphics output specification, as well as previous versions. When you have a larger bandwidth and a higher frame rate, the motion on your screen becomes smoother and less fuzzy.
Complete with all three types of connectors that are most commonly used! It is equipped with a D-Sub, DVI-D, and HDMI combination. In addition, the HDMI port is capable of supporting 4K resolution. Processors with integrated graphics are the only ones that are supported. Please refer to the CPU support list available on each motherboard's webpage.
Some digital components on the motherboard are particularly prone to power surges, and the increased current may cause your system to malfunction almost quickly if it occurs. A variety of technologies are included in the ASRock Full Spike Protection package to protect your motherboard's components from being damaged by these unexpected voltage spikes.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2667,2933,3200,3466,3600,3733,3800,3866,4000,4133,4200,4266,4333,4400,4466,4533,4600,4666 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3 3rd Gen, AMD Ryzen 5 3rd Gen, AMD Ryzen 7 3rd Gen, AMD Ryzen 9 3rd Gen |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| TPM connector |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| DirectX version | 12.0 |
| Graphics adapter family | AMD |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter | Radeon Vega |
| HDCP |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Width | 230 mm (8.97 ") |
| Depth | 201 mm (7.84 ") |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
