AMD Radeon RX 6600, PCI Express 4.0, 8GB GDDR6, 128-bit, HDMI, 3x DP, HDCP, 269x132x41 mm
Two fans that provide strong cooling performance and make your gaming rig stay cool. It’s optimized for delivering excellent gaming experience with stylish and streamlined design.
Designed to avoid PCB bending. The fancy outlook makes the graphic card more legendary in visual. It also helps to enhance cooling with the premium thermal pads equipped backside.
ASRock’s custom Striped Axial Fan delivers enhanced airflow to optimize cooling from not only the stripe structure on each fan blade but also the polishing surface on the bottom side.
The fan spins when the temperature goes high for the optimal cooling, and stops when the temperature goes low for the complete silence.
The heatpipes are consolidated to maximize the contact among each others and also the GPU baseplate for the optimized heat dissipation.
With premium copper base heatsink design, the direct contact area to the GPU would be maximized to improve thermal transfer effectively.
Dr.MOS is the integrated power stage solution which is optimized for synchronous buck-set down voltage applications! Intelligently delivering higher current and driving up to 50A continuous current for each phase, thus providing improved thermal result and superior performance.
Compared to traditional chokes, ASRock’s premium 90A power chokes effectively make the saturation current up to three times better, thus providing enhanced and improved Vcore voltage to the graphics card.
Supreme 12K black capacitors with lifespans of at least 12,000 hours. Compared to other counterparts on high-end motherboards that merely have lifespans of around 10,000 hours, ASRock applied Nichicon 12K Black Caps that offer 20% longer lifespans and provide more stability and reliability.
Using only carefully selected copper materials for PCB layers, 2oz Copper PCB delivers lower temperature and higher energy efficiency for overclocking.
Matte Black PCB
A new mysterious matte black and copper color scheme to match the prestigious components on ASRock's high-end graphics card.
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon RX 6600 |
| Processor frequency | 1626 MHz |
| Processor boost clock speed | 2491 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Stream processors | 1792 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Minimum system power supply | 500 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Weight | 627 g (1.38 lbs) |
| Depth | 132 mm (5.15 ") |
| Height | 41 mm (1.6 ") |
| Width | 269 mm (10.49 ") |
| Package type | Box |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
