Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 8 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Supported memory clock speeds | 4800 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 4800 MHz |
| Supported memory module capacities | 96GB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD EPYC |
| Processor socket | Socket SP6 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 5.0, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 16 |
| Audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| Chassis intrusion connector | |
| 12V power connector | |
| Number of COM connectors | 1 |
| TPM connector |
| IPMI LAN (RJ-45) port | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Broadcom BCM57414, Intel I210 |
| Component for | Server |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Graphics adapter family | ASPEED |
| Graphics adapter | AST2600 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 6.4 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 3.5 |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width | 243.84 mm (9.51 ") |
| Depth | 266.7 mm (10.4 ") |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
