Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 8 |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, NVMe, PCI Express 4.0, SATA III, SlimSAS |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Chassis intrusion connector | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| TPM connector | |
| Number of COM connectors | 1 |
| 12V power connector |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Back-to-BIOS button | |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Power source type | ATX |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Weight | 820 g (1.81 lbs) |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 67.5 mm |
| Package weight | 1350 g |
| Cables included | SATA |
| 1 | |
| 1 | |
| Y | |
| 10 | |
| 1 | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
