Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 8 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Maximum RDIMM memory | 64 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| TPM connector |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Ethernet LAN | |
| LAN controller | Intel I210, Intel X710-AT2, Realtek RTL8211E |
| Wi-Fi |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | Server |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C621A |
| Motherboard form factor | ATX |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 4 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width | 304.8 mm (11.89 ") |
| Depth | 243.84 mm (9.51 ") |
| Aspeed AST2500 | |
| 16 | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
