Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce GT 1030 |
| Processor frequency | 1266 MHz |
| Processor boost clock speed | 1506 MHz |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| FireStream | |
| CUDA |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR5 |
| Memory bus | 64 bit |
| Memory clock speed | 6008 MHz |
| Interface type | PCI Express 3.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | |
| PhysX |
| Cooling type | Passive |
| Number of slots | 1 |
| Depth | 69 mm (2.69 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| Width | 173 mm (6.75 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
