Back to Top
| Graphics processor family | Intel |
| Graphics processor | Arc A380 |
| Processor frequency | 2250 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Discrete graphics adapter memory | 6 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 96 bit |
| Memory bandwidth (max) | 15.5 GB/s |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 500 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Quick installation guide |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Depth | 124 mm (4.84 ") |
| Height | 190 mm (7.41 ") |
| Width | 39 mm (1.52 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
