Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce GT 1030 |
| Processor frequency | 1151 MHz |
| Processor boost clock speed | 1379 MHz |
| Processor frequency (OC mode) | 1177 MHz |
| Processor boost clock speed (OC mode) | 1417 MHz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| FireStream | |
| CUDA |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR4 |
| Memory bus | 64 bit |
| Memory clock speed | 2100 MHz |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.1 |
| OpenGL version | 4.5 |
| Full HD | |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| PhysX | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Form factor | LP |
| Number of slots | 1 |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Depth | 14.7 mm (0.57 ") |
| Height | 68.9 mm (2.69 ") |
| Width | 149.9 mm (5.85 ") |
| Package type | Box |
| Manual | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
