Beat the Best Be the Best.
Take on any challenge with the powerful AMD Ryzen™ 9 5900HX CPU and GeForce RTX™ 3080 GPU.
Go all-in on eSports speed with an ultrafast panel up to 300 Hz/3 ms, or immerse in lush detail with a high-resolution WQHD 165 Hz option.
Input every stroke with precision on a responsive optical mechanical keyboard. With a competitive edge this sharp, you can dominate any arena.
Win with athletic style at your next esports tournament.
Clean cuts across the lid mirror the cutting-edge power inside.
Customizable armor caps add a pop of color to your chassis.
Artful Aura Sync accents illuminate your creativity.
Light shines brightly from the metallic ROG logo and the optical mechanical keyboard with per-key personalization.
More LEDs emit an even glow around the base of the chassis and across the strategic slice beneath the screen.
Accelerate work and play on a machine tailored to deliver triple-digit frame rates. Leading-edge graphics up to a GeForce RTX™ 3080 GPU enable ultrafast and fluid gameplay.
An overclockable AMD CPU up to a Ryzen™ 9 5900HX runs on up to 54W of sustained power when the GPU is active and 80W on its own, and is paired with up to 64GB of DDR4-3200 RAM to slice through heavy workloads.
Two M.2 NVMe SSDs running in RAID 0 accelerate load times and nearly double the throughput of a single drive. Up to 2TB of storage means you can take a huge game collection wherever you go. RAID will be supported in a future AMD driver update.
Please check with your regional ROG representative for more details.
The Strix SCAR 15 has the world’s fastest laptop display with a 300 Hz/3 ms panel that lets you experience the game with tournament-level fluidity.
Target tracking is smoother with minimal blur thanks to a 3 ms gray-to-gray response time.
For a satisfying balance between high speed and resolution, a WQHD 165Hz/3ms display option brings immersive 2K details into high-refresh territory.
It covers 100% of the wider DCI-P3 color space and lets you see more shades in compatible films and other media.
Game in stealth with quieter, more effective cooling.
Liquid metal compound on the CPU improves heat transfer for easier dissipation.
Upgraded fans boast 84 blades apiece, each reshaped to push more air with less noise and turbulence.
Air flows through four heatsinks and fan outlets to rapidly expel heat.
You can customize system settings on a per-app basis, so cooling and acoustics are optimized automatically for the task.
All of these changes make it possible for ROG Boost to overclock the GPU in Turbo mode.
They also give ROG Boost more thermal room, which lets it go for even higher GPU clocks and also overclock the CPU.
Our optical mechanical keyboard switches actuate nearly instantaneously and much faster than standard alternatives, enabling more responsive input, superior accuracy, and extreme durability.
A longer travel distance adds comfort, while curved caps keep your fingers centered.
Per-key Aura Sync illumination lets you highlight key commands for different games, and offers a fun way to light up your world.
Our optical mechanical keyboard switches actuate nearly instantaneously and much faster than standard alternatives, enabling more responsive input, superior accuracy, and extreme durability.
A longer travel distance adds comfort, while curved caps keep your fingers centered.
Per-key Aura Sync illumination lets you highlight key commands for different games, and offers a fun way to light up your world.
Virtual 5.1.2-channel surround sound powered by Dolby Atmos technology puts you in the center of the action.
Twin tweeters fire sound directly at you, while dual Smart Amp woofers bounce bass off the table. Two-Way AI Noise Cancelation gets rid of extra noise in both incoming and outgoing audio.
This makes your team chat, streaming, and other forms of communication in multiplayer games crystal clear.
Unplug and do more on the move with a high-capacity 90Wh battery.
Extend your battery life away from wall sockets with Type-C charging from compatible power packs.
For everyday activities like web browsing and streaming video, you can work off a smaller USB-C adapter up to 100W and travel even lighter with a single charger for your laptop and phone.
Dim the lights and let Aura Sync take center stage.
RGB LEDs accent the entire laptop, including per-key control that lets you highlight crucial commands for quick recognition.
Coordinate your lighting across an entire ecosystem of Aura Sync devices to create your ideal gaming environment.
Set the mood for competitive play. Link effects to in-game events Show your true colors and personalize your gaming experience.
Keystone II offers a versatile new way to personalize your machine and protect your personal data.
These physical, NFC-enabled keys fit neatly into the chassis, adding a subtle accent along the trim.
When docked, Keystones can give you access to personalized settings that change your machine, let you quickly launch apps or games of your choice, reveal a hidden Shadow Drive for private storage, and more.
Play at gigabit speeds where compatible connections are available with Wi-Fi 6 (802.11ax). It boosts peak interface bandwidth , increases efficiency and reliability on crowded networks, and offers lower latency for less lag in-game.
ROG RangeBoost enhances reception by evaluating the signal strength of four internal antennas and then picking the best pair to use for your location, minimizing dead spots and increasing range by up to 30%.
*Unless otherwise stated, Wi-Fi speeds are based on theoretical performance. Actual performance may vary.
Versatile I/O ports keep you connected anywhere. Hook up next-generation devices to amp up your setup at Gen 2 speeds via the USB 3.2 Type-C™ with DisplayPort™ 1.4 and USB Power Delivery. Three Type-A USB 3.2 Gen 1 ports are ready for your favorite gaming gear, while HDMI 2.0b lets you connect a 4K monitor or TV at up to 60Hz. The key ports are strategically positioned at the back to keep cable clutter out of your space.
ROG Armoury Crate unifies system and lighting controls to put essential settings at your fingertips in a single utility.
You can easily define and customize scenario profiles that automatically make adjustments when you launch your favorite titles.
Pairing these customizations with the ROG Keystone II lets you quickly load your fine-tuned settings.
Arm yourself with ROG gaming gear and accessories.
Keep superior precision and control close at hand with the Aura Sync-compatible ROG Chakram Core mouseith the Aura Sync-compatible ROG Chakram Core mouse.
Enhance your audio experience with the cushy and comfortable ROG Delta headset, perfect for immersing yourself in rich, high-fidelity sound.
And carry it all with you on the move in a durable ROG backpack. * Bundled peripherals may vary according to regions. Check with local vendors for exact offers.
| Product colour | Black |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Display response rise/fall | 3 ms |
| Maximum refresh rate | 300 Hz |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor model | 5900HX |
| Processor family | AMD Ryzen 9 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe, PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 4 W |
| Built-in microphone |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Pointing device | NumberPad |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 90 Wh |
| AC adapter power | 240 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 12 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Password protection | |
| Password protection type | BIOS, User |
| Width | 354 mm (13.81 ") |
| Depth | 259 mm (10.1 ") |
| Height (front) | 22.6 mm (0.88 ") |
| Height (rear) | 27.2 mm (1.06 ") |
| Weight | 2300 g (5.07 lbs) |
| Anti-glare screen | |
| N | |
| sRGB | |
| 100 | |
| 16:9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
