Back to Top
| Storage drive interface | M.2, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10 |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 16 |
| Processor model | N5105 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor threads | 4 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 8192 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Supported network protocols | CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 120 mm |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud |
| Number of users | 4096 user(s) |
| Noise level | 19.7 dB |
| System log | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Share folder | Y |
| Access Control List (ACL) | |
| Browser supported | FireFox, Chrome, Safari, Microsoft Edge |
| Operating system installed | ADM |
| Operating system version | 4.1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Power consumption (typical) | 38.3 W |
| Power consumption (sleep) | 0.81 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Width | 174 mm (6.79 ") |
| Depth | 230 mm (8.97 ") |
| Height | 170 mm (6.63 ") |
| Weight | 2260 g (4.98 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | FCC, CE, VCCI, BSMI, C-TICK, KCC, BIS, CCC, UKCA |
| Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
