Back to Top
| Type | Transmitter & Receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 200 m |
| Cable types supported | Cat5 |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| KVM port selection | Push-buttons |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Certification | RoHS |
| Transmitter local video port type | VGA |
| Transmitter local keyboard/mouse port type | USB |
| Receiver local keyboard/mouse port type | USB |
| Receiver local video port type | VGA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Transmitter width | 86.3 mm |
| Transmitter depth | 202 mm |
| Transmitter height | 25 mm |
| Transmitter weight | 470 g |
| Receiver width | 85.1 mm |
| Receiver depth | 202 mm |
| Receiver height | 25 mm |
| Receiver weight | 470 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.