Back to Top
| Type | Transmitter & Receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 30000 m |
| Cable types supported | Fiber |
| Rack mounting | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| LED indicators | Power |
| Transmitter video port type | HDMI |
| Transmitter local video port | |
| Transmitter local video port type | HDMI |
| Receiver local video port type | HDMI |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Transmitter width | 83 mm |
| Transmitter depth | 180 mm |
| Transmitter height | 21 mm |
| Transmitter weight | 372 g |
| Receiver width | 83 mm |
| Receiver depth | 180 mm |
| Receiver height | 21 mm |
| Receiver weight | 378 g |
| USB port type | USB Type-A |
| RS-232 ports | 1 |
| PC Audio in | |
| PC Audio out |
| AC adapter included | |
| Cables included | Audio (3.5mm), HDMI, USB Type-A to USB Type-B |
| Included power plug types | AU, EU, UK, US |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.