Back to Top
| Type | Transmitter & Receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat6, Cat6a, Cat7 |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Easy to install | |
| Plug and Play | |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| Transmitter video port type | HDMI |
| Transmitter local video port | |
| Number of displays supported | 1 |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| Receiver local keyboard/mouse port type | USB |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 1 |
| Receiver local video port type | HDMI |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Transmitter width | 208 mm |
| Transmitter depth | 90 mm |
| Transmitter height | 25 mm |
| Transmitter weight | 160 g |
| Receiver width | 208 mm |
| Receiver depth | 90 mm |
| Receiver height | 25 mm |
| Receiver weight | 160 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.