Back to Top
BemaTech's LR2000 printers can be quickly and easily configured in the application environment thanks to a wide range of software tools.
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Product colour | Black |
| Autocutter durability | 1000000 million cuts |
| Cutter | |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000000 h |
| Character sets | ASCII |
| Case colour | Black |
| Colour |
| Maximum roll diameter | 710 mm |
| Supported paper width | 79.5 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | |
| USB connector type | USB Type-B |
| Serial ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | RJ-11, RJ-45, RS-232, Serial |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Flash memory | 0.064 MB |
| Buffer size | 8 KB |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 170-240 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Depth | 197 mm (7.68 ") |
| Height | 149 mm (5.81 ") |
| Weight | 1540 g (3.4 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.