Back to Top
| Smart projector | |
| Screen size compatibility | 30 - 300 " |
| Supported aspect ratios | 2.4:1,4:3,16:10,16:9 |
| Projector brightness | 5100 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Zoom capability | |
| Zoom ratio | 1.1:1 |
| Projector native resolution | 2160p (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical) | 3000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | -40 - 40 u00b0 |
| Keystone correction, vertical | -40 - 40 u00b0 |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Focal length range (f-f) | 1.83 - 1.86 mm |
| Aperture range (F-F) | 8.6 - 9.4 |
| Horizontal lens shift range | -23 - 23 % |
| Vertical lens shift range | -60 - 60 % |
| Throw ratio | 0.81 - 0.89 |
| Full HD | |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 640 x 512,640 x 640,640 x 160,640 x 352,640 x 360,640 x 400,640 x 480 (VGA),640 x 544,640 x 576,640 x 960,704 x 480,704 x 576,720 x 350,720 x 400,720 x 480,720 x 576,720 x 720,752 x 582,768 x 432,768 x 448,768 x 494,768 x 576,800 x 448,800 x 450,800 x 480 (WVGA),800 x 500,800 x 592,800 x 600 (SVGA),832 x 624,832 x 642,848 x 480,854 x 480 (WVGA),900 x 720,960 x 960,960 x 480,960 x 540,960 x 576,960 x 720,1024 x 576 (WSVGA),1024 x 600,1024 x 640,1024 x 768 (XGA),1024 x 800,1032 x 452,1056 x 144,1080 x 1080,1152 x 864 (XGA+),1152 x 870,1200 x 1600,1200 x 1920,1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 768,1280 x 800 (WXGA),1280 x 800,1280 x 960,1280 x 1280,1284 x 560,1296 x 732,1360 x 768 (WXGA),1366 x 480,1366 x 760,1366 x 768,1366 u0445 768,1368 x 768,1376 x 768,1400 x 1050 (SXGA+),1400 x 1080,1400 x 900,1440 x 1050,1440 x 1080,1440 x 234,1440 x 900 (WXGA+),1440 x 900,1440 x 912,1536 X 6144,1536 x 2048,1536 x 1536,1600 x 1200 (UXGA),1600 x 1280,1600 x 600,1600 x 900,1600 x 904,1680 x 1050 (WSXGA+),1680 x 1056,1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),1920 x 1440,1920 x 1600,1920 x 2160,1920 x 480,1920 x 502,1920 x 1920,1920 x 720,1920 x 832,2032 x 1920,2048 x 1080,2048 x 1152,2048 x 1280,2048 x 1520,2048 x 1536 (QXGA),2048 x 1640,2048 x 2560,2048 x 2048,2192 x 2192,2304 x 1296,2304 x 1728,2520 x 1520,2550 x 1440,2560 x 1080,2560 x 1440,2560 x 1600 (WQXGA),2560 x 1656,2560 x 1920,2560 x 1944,2560 x 2048,2592 x 1520,2592 x 1944,2640 x 2640,2688 x 1512,2688 x 1520,2800 x 2100,2880 x 1264,2880 x 1620,2880 x 2880,2880 x 2160,2944 x 1656,2992 x 2244,3072 x 1728,3072 x 2048,3200 x 1800,3264 x 2448,3280 x 2048,3440 x 1440,3648 x 2736,3840 x 1200,3840 x 2160 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p,2160p |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDBaseT port | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Composite video in | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Ethernet LAN |
| Market positioning | Presentation |
| Noise level (economic mode) | 33 dB |
| HDCP | |
| Preset modes | 3D, Bright, Presentation, sRGB |
| On Screen Display (OSD) | |
| Number of OSD languages | 30 |
| Vertical scan range | 23 - 240 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Noise level | 40 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Product type | Short throw projector |
| Product colour | Black |
| Placement | Ceiling |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 440 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 416 mm (16.22 ") |
| Depth | 351 mm (13.69 ") |
| Height | 166 mm (6.47 ") |
| Weight | 7000 g (15.43 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC, HDMI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.