Back to Top
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Peak power per channel | 300 W |
| Amplifier class | A/B |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.02 % |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 103 dB |
| RMS power output per channel (4 Ohm) | 300 W |
| RMS power output per channel (8 Ohm) | 200 W |
| Input sensitivity | 840 mV |
| Output impedance | 8 Ω |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz |
| Speakers connectivity type | Clamp terminals |
| Multichannel pre out connectivity | RCA |
| Purpose | home |
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| On/off switch |
| Power consumption (typical) | 600 W |
| Power protection features | Short circuit |
| Width | 431.8 mm (16.84 ") |
| Depth | 406.4 mm (15.85 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 18600 g (41.01 lbs) |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.