Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Workgroup |
| Printing | Colour printing |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Product colour | White |
| Maximum duty cycle | 120000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Recommended duty cycle | 0 - 12000 pages per month |
| Duplex printing modes | Auto |
| Sound pressure level (printing) | 55 dB |
| Sound pressure level (duplex printing) | 56.5 dB |
| Sound pressure level (quiet mode) | 52 dB |
| Sound power level (printing) | 6.79 dB |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 10 s |
| Time to first page (black, normal) | 10 s |
| Duplex copying | |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Time to first copy (colour, normal) | 13 s |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Time to first copy (black, normal) | 12 s |
| Duplex scanning | |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan resolution | 19200 x 19200 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Input grayscale depth | 10 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Duplex faxing | |
| Fax resolution (black & white) | 203 x 98 DPI |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 500 pages |
| Auto-redialing |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Glossy paper, Labels, Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Paper tray media weight | 60 - 230 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 230 g/m² |
| Built-in display | |
| Display diagonal | 7 " |
| Colour display | |
| Display | LCD |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Supported network protocols (IPv4) | ARP, RARP, BOOTP, DHCP, APIPA (Auto IP), WINS/NetBIOS name resolution, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port9100, POP3, SMTP Client, IPP/IPPS, FTP Client and Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS server, TFTP client and server, ICMP, Web Services (Print/Scan), SNTP Client, LDAP, IMAP4 |
| Security algorithms | APOP, EAP-FAST, EAP-MD5, EAP-TLS, EAP-TTLS, HTTPS, IPPS, PEAP, SMTP-AUTH, SNMPv3, SSL/TLS |
| Supported network protocols (IPv6) | NDP, RA, DNS resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port9100, IPP/IPPS, POP3, SMTP Client, FTP Client and Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS server, TFTP client and server, ICMPv6, SNTP Client, LDAP, Web Services (Print/Scan), IMAP4 |
| Direct printing | |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector | USB Type-A |
| Optional connectivity | Ethernet, USB 2.0, Wireless LAN |
| Internal memory | 2000 MB |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 520 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 520 sheets |
| Multi-Purpose tray | |
| Auto document feeder (ADF) | |
| Maximum number of input trays | 4 |
| Power consumption (max) | 1050 W |
| Power consumption (printing) | 790 W |
| Power consumption (copying) | 720 W |
| Power consumption (ready) | 95 W |
| Power consumption (sleep) | 19.4 W |
| Power consumption (off) | 0.02 W |
| AC input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Control type | Touch |
| Width | 503 mm (19.62 ") |
| Depth | 541 mm (21.1 ") |
| Height | 586 mm (22.85 ") |
| Weight | 36200 g (79.81 lbs) |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
