Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Colour printing |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Product colour | White |
| Maximum duty cycle | 2600 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Recommended duty cycle | 520 - 2600 pages per month |
| Sound pressure level (printing) | 55 dB |
| Sound pressure level (duplex printing) | 56.5 dB |
| Sound pressure level (quiet mode) | 53 dB |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 10 s |
| Time to first page (black, normal) | 10 s |
| Duplex copying | |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Optical scanning resolution (ADF) | 600 x 600 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan to | FTP |
| Scan speed (colour) | 100 ppm |
| Scan speed (black) | 100 ppm |
| Duplex faxing | |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Glossy paper, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL |
| Custom media width | 100 - 215.9 mm |
| Custom media length | 147.3 - 355.6 mm |
| Built-in display | |
| Display diagonal | 7 " |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Near Field Communication (NFC) |
| Direct printing | |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Internal memory | 2000 MB |
| Total input capacity | 520 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | |
| Auto document feeder (ADF) |
| Power consumption (max) | 1080 W |
| Power consumption (printing) | 770 W |
| Power consumption (copying) | 730 W |
| Power consumption (ready) | 85 W |
| Power consumption (sleep) | 16.8 W |
| Power consumption (off) | 0.04 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Y |
| Mac compatibility |
| Control type | Touch |
| Width | 503 mm (19.62 ") |
| Depth | 541 mm (21.1 ") |
| Height | 586 mm (22.85 ") |
| Weight | 36500 g (80.47 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
