Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | Mobile printer |
| Print speed | 127 mm/sec |
| Print speed | 5 ips |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Maximum media length | 3000 mm |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Maximum roll diameter | 58 mm |
| Supported paper width | 45 - 113 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB port | |
| USB connector | Mini-USB B |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Bluetooth profiles | GATT, HCRP, OPP, SPP |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Standard interfaces | Bluetooth, NFC, USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Built-in display | |
| Display type | LCD |
| RAM capacity | 0.256 GB |
| Flash memory | 64 MB |
| Power source type | Battery, DC |
| AC input voltage | 110/220 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Battery recharge time | 4 h |
| Rechargeable | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Width | 153 mm (5.97 ") |
| Depth | 159 mm (6.2 ") |
| Height | 68 mm (2.65 ") |
| Weight | 850 g (1.87 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
