Back to Top
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Cable length | 0.914 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| RoHS compliance | |
| Certification | USB-IF |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 4.8 mm |
| Weight | 49.44 g (0.11 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.