Back to Top
| Cable length | 10.7 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 24/30 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Y | |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.