Back to Top
| Cable length | 7.6 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| HDMI Ethernet channel | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS, DTS-HD Master Audio, Dolby Digital AC3, Dolby TrueHD |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight | 780 g (1.72 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.