Back to Top
| Cable length | 11 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 28 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDMI Ethernet channel | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Plug and Play | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| RoHS compliance | |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Certification | CE |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.