Back to Top
| Peak power per channel | 50 W |
| Amplifier class | D |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.05 % |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 80 dB |
| Input sensitivity | 316 mV |
| Frequency range | 100 - 20000 Hz |
| Speakers connectivity type | 3.5mm |
| Line outputs (RCA) | 1 |
| Purpose | Home |
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Width | 109.5 mm (4.27 ") |
| Depth | 115.3 mm (4.5 ") |
| Height | 37.8 mm (1.47 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, UL, Plenum |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.