Back to Top
20W, 70Hz - 16000Hz, Mic, Aux, Tel, 16Ohm, 70V/25V, Black
The Bogen Classic Series Models C10, C20, C10MOH, and C20MOH offer dependable performance and flexibility.
The C10 and C10MOH are rated at 10 watts. The C20 and C20MOH are rated at 20 watts. All models are UL and CSA listed.
The MOH models provide a music-on-hold output from the Aux input source. This output is unaffected
by paging. Screw terminal connections are provided for 600Ω @ 1 volt and 8Ω at 1 watt. A level control is also provided on the rear panel.
The Classic Series is designed with discreet complementary transistor circuitry to assure maximum reli-ability of power output stages.
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| Input sensitivity | 85 mV |
| Output impedance | 16 Ω |
| Purpose | Performance/stage |
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Treble adjustment | |
| On/off switch |
| Built-in display |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Width | 288.92 mm (11.27 ") |
| Depth | 187.32 mm (7.31 ") |
| Height | 73 mm (2.85 ") |
| Weight | 2721 g (6 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.