Back to Top
| Cable length | 0.914 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Gender | Male connector/Male connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Cable material | Copper |
| Magnetically shielded | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight | 62.1 g (0.14 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.