Back to Top
| Cable length | 30.4 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 26 |
| Bandwidth | 3400 MB/s |
| Supported video modes | 1080p |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 60 - 93 % |
| Outer diameter | 10.5 mm |
| Weight | 3808 g (8.4 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.