Back to Top
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable material | Fiber optic |
| Magnetically shielded | |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| HDMI Ethernet channel | |
| HDCP | |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Package width | 190.5 mm |
| Package depth | 200.7 mm |
| Package height | 43.2 mm |
| Package weight | 440 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.