Back to Top
| Sound pressure level (max) | 112 dB |
| Type | Table microphone |
| Capsules quantity | 1 |
| Sensitivity (1kHz) | 4.7 |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone mute | |
| Microphone Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5 % |
| Microphone direction type | Cardioid microphone |
| Volume control | Rotary |
| Bit rate | 24 bit |
| Sample rate | 96 kHz |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB port | |
| Cable length | 2 m |
| Microphone weight | 492 g |
| Compatible operating systems | Linux |
| Power source | USB |
| Power consumption | 150 mA |
| Operating voltage | 5 V |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Plug and Play | |
| Microphone holder | |
| LED backlight | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Certification | China RoHS, CE, EU RoHS, FCC, ICES-003K, CC, REACH, UKCA |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-A |
| Packaging content | Manual |
| Indoor |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.