Check out the new ASUS Chromebook Flip C436. Chromebook is a thin, lightweight, and ultra-compact device.
Take in the details of its finely crafted magnesium-alloy chassis, and marvel at the power of its Intel® processor. It can be used as a laptop, tent, stand, or tablet for work or play, giving it unparalleled versatility.
In addition to sleek looks, the ASUS Chromebook Flip C436 offers comfort and ergonomics. Dual-tapered design of the chassis creates an easier way to open the laptop with the V-shaped edge where the body meets the lid.
Due to its four-sided NanoEdge display, the ASUS Chromebook Flip C436 has an even smaller footprint than you'd expect, giving you a 14-inch FHD display in a 13-inch chassis.
The result is a blend of tradition and technology.
Aerogel White is a unique take on white that features an iridescent finish. From traditional white to blue, purple, red, and pink hues, the color changes subtly as you change your viewpoint.
The new NanoEdge display, created to give you the most screen area in the smallest space possible, is simply stunning: it makes visuals more immersive and reduces eye-strain. With its thin, 4.9mm bezels and bright, clear screen, the ultraslim laptop gives you an almost borderless experience.
ASUS Chromebook Flip C436 features a 360° ErgoLift hinge with a silky-smooth action that holds the display securely at any angle thanks to a precision-engineered mechanism. As the display rotates into laptop mode, this innovative hinge lifts and tilts the keyboard into the perfect typing position. In addition, it allows the laptop's powerful audio to be heard better by creating extra space underneath it.
The ASUS Chromebook Flip C436 is an ultra-powerful Chromebook thanks to its 10th Gen Intel Core i7 processor. You can take on whatever task you need to accomplish with ASUS Chromebook Flip C436 thanks to G Suite and other productivity apps from the Google Play store. Project Athena laptops can also run for up to 12 hours on a single charge, so you can work or play on the go.
ASUS Chromebook Flip C436's Wi-Fi 6 delivers faster than wired speeds of up to 2.4Gbps for smooth streaming of high definition videos online and instant transfer of large files. This is the perfect combination of entertainment and professional work.
ASUS Chromebook Flip C436 features a fullsize backlit keyboard with 1.2 mm key travel to increase comfort and accuracy while typing. To unlock your Chromebook, simply touch the fingerprint sensor integrated into the keyboard. The touchpad is also equipped with palmrejection technology and multitouch gesture support for precise, smooth control.
The ASUS Chromebook Flip C436 doesn't compromise on sound quality despite its thin and light design. In any flip mode, the speakers project sound towards you for a more immersive experience. High-fidelity audio is produced by four stereo speakers with large resonant chambers that rival the quality of large laptops. Music and video sound crisp and powerful on ASUS Chromebook Flip C436.
The ASUS Chromebook Flip C436 offers a natural-feeling active stylus experience thanks to the latest Universal Stylus Initiative (USI) 1.0 standard that allows you to draft notes, sketch, or jot down your ideas wherever you are.
ASUS Chromebook Flip C436 features two full-function reversible USB 3.2 Gen 1 Type-CTM (USB-CTM) ports for charging and connecting peripherals. Alternatively, if you need more screen space, you can hook it up to an external monitor. Additional storage can also be added using the microSD slot for maximum convenience and compatibility.
You can access Google's best features with the ASUS Chromebook Flip C436 whether you're at work or playing. Your Google Assistant is always ready to help you, so you can have full access to the Google Play Store.
| Colour name | Transparent Silver |
| Product colour | Silver |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Home |
| Display diagonal | 14 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | i5-10210U |
| Processor family | Intel Core i5-10xxx |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Configurable TDP-down frequency | 0.8 MHz |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe, PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | USB Type-C |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | |
| Keyboard backlit |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel TSX-NI | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel 64 | |
| Idle States | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Flex Memory Access | |
| Execute Disable Bit | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Embedded options available |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 42 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| Fingerprint reader |
| Width | 319 mm (12.44 ") |
| Depth | 205 mm (8 ") |
| Height | 13.7 mm (0.53 ") |
| Weight | 1140 g (2.51 lbs) |
| Anti-glare screen | |
| N | |
| sRGB | |
| 100 | |
| 25 | |
| 2.1 | |
| 16:9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
