Back to Top
| Colour name | Slate Blue |
| Product colour | Blue |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display diagonal | 16 " |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | LCD |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor model | 6650U |
| Processor family | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| ECC |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon 660M |
| On-board graphics adapter memory | 2 GB |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of microphones | 1 |
| Front camera |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 12.5 h |
| Battery charge indicator |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Password protection | |
| Password protection type | Supervisor, User |
| N | |
| AMD Ryzen 5 6th Gen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.