Back to Top
| Firewall throughput | 5500 Mbit/s |
| IPSec VPN throughput | 2.1 Gbit/s |
| SSL inspection throughput | 800 Mbit/s |
| Maximum connections (DPI) | 500000 |
| HTTPS encryption | |
| VoIP |
| Heat dissipation | 73.32 BTU/h |
| Certification | Verisign, Thawte, Cybertrust, RSA Keon, Entrust and Microsoft CA for SonicWall-to- SonicWall VPN, SCEP, FCC Class A, CE (EMC, LVD, RoHS), C-Tick, VCCI Class A, MSIP/KCC Class A, UL, cUL, TUV/GS, CB, Mexico CoC by UL, WEEE , REACH, ANATEL, BSM |
| VPN tunnels quantity | 250 |
| Local user database | 250 |
| DHCP server | |
| DHCP client | |
| Number of VLANs | 256 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of LAN Access Points (max) | 32 |
| Security algorithms | 3DES,128-bit AES,192-bit AES,256-bit AES, DES, MD5, SHA-1 |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, IPSec, ISAKMP/IKE, SNMP, DHCP, PPPoE, L2TP, PPTP, RADIUS, IEEE 802.3 |
| LED indicators | Y |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| Console port | RJ-45 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Number of console ports | 1 |
| SFP+ module slots quantity | 3 |
| Remote management port | RJ-45 (Gigabit) |
| Storage media type | Flash |
| Flash memory | 64000 MB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Built-in display |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 21.5 W |
| Power supply | 60 W |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Vista 32/64-bit, Windows 7 32/64-bit, Windows 8.0 32/64-bit, Windows 8.1 32/64-bit, Windows 10, Mac OS X 10.4+, Linux FC3+/Ubuntu 7+/OpenSUSE, Apple iOS, Mac OS X, Google Android, Kindle Fire, Chrome, Windows 8.1 (Embedded) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Weight | 4000 g (8.82 lbs) |
| Bundled software | Secure Essential Edition - Advanced Edition 2Y |
| Authentication method | LDAP (multiple domains), XAUTH/RADIUS, SSO, Novell, internal user database, Terminal Services, Citrix, Common Access Card (CAC) |
| 1 | |
| 430 | |
| 325 | |
| 45 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
