Back to Top
| HTTPS encryption | |
| VoIP |
| DHCP server | |
| DHCP client | |
| Quality of Service (QoS) support |
| Security algorithms | 3DES,128-bit AES,192-bit AES,256-bit AES, DES, MD5, SHA-1 |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, IPSec, ISAKMP/IKE, SNMP, DHCP, PPPoE, L2TP, PPTP, RADIUS, IEEE 802.3 |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| LED indicators | Y |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Console port | RJ-45 |
| Number of console ports | 1 |
| SFP+ module slots quantity | 3 |
| Remote management port | RJ-45 (Gigabit) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Built-in display |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| 430 | |
| 325 | |
| 45 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
