Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9000 mAh |
| Purpose | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Battery voltage | 12 V |
| Product colour | Black |
| Compatible products | BP36V60ART2U |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Number of batteries included | 3 pc(s) |
| Width | 332.7 mm (12.98 ") |
| Depth | 81 mm (3.16 ") |
| Height | 193 mm (7.53 ") |
| Weight | 8164 g (18 lbs) |
| Package width | 454.6 mm |
| Package depth | 177.8 mm |
| Package height | 259 mm |
| Package weight | 9661 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
