Back to Top
| Supported aspect ratios | 4:3,16:10,16:6,21:9 |
| Projection distance | 0.27 - 0.37 m |
| Projector brightness | 5000 ANSI lumens |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | |
| Zoom type | Auto |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | 3 ° |
| Keystone correction, vertical | 3 ° |
| White light output | 5000 ANSI lumens |
| Colour light output | 5000 ANSI lumens |
| Focus | Manual |
| Focal length range (f-f) | 3.9 mm |
| Full HD | |
| Supported video modes | 1080p |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, DICOM simulation mode, Dynamic, Multi-projection, Presentation, sRGB |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDBaseT port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Audio (L,R) in | 3 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| Composite video in | 1 |
| PC in (D-Sub) |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Noise level | 36 dB |
| Product type | Short throw projector |
| Product colour | White |
| Display diagonal | 130 " |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 381 W |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Battery type | AA |
| Packaging content | PowerLite 800F, Quick Setup Guide, Projector Remote Control, 2x AA Batteries, Cable Cover, 6' Power Cord |
| Country of origin | China |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Width | 18.1 mm (0.71 ") |
| Depth | 17.7 mm (0.69 ") |
| Height | 9 mm (0.35 ") |
| Weight | 9389 g (20.7 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Batteries included |
| 20000 | |
| Laser |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.