Back to Top
| Screen size compatibility | 40 - 300 " |
| Projector brightness | 6400 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom type | Manual |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Projector brightness (economic mode) | 4700 ANSI lumens |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30 ° |
| Colour light output | 6400 ANSI lumens |
| Matrix type | 3-panel (p-Si TFT active) |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30 ° |
| White light output | 7000 ANSI lumens |
| Matrix size | 0.64 " |
| Focus | Manual |
| Horizontal lens shift range | -15 - 15 % |
| Vertical lens shift range | -35 - 55 % |
| Throw ratio | 1.23:1 - 1.97:1 |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| Full HD | |
| 3D | |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p,3840p |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDBaseT port | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial interface type | RS-232C |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| DVI port | |
| PC Audio in | |
| Composite video in | 1 |
| PC Audio out |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| Market positioning | Presentation |
| Noise level (economic mode) | 32 dB |
| HDCP | |
| On Screen Display (OSD) | |
| On Screen Display (OSD) languages | ARA, CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FAS, FIN, FRE, GRE, HUN, IND, ITA, JPN, KOR, NOR, POL, POR, RUM, RUS, SLK, SWE, THA, TUR, VIE |
| Number of OSD languages | 27 |
| Vertical scan range | 24 - 92 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 92 kHz |
| Noise level | 35 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 16 W |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 434 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (max) | 463 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Width | 422 mm (16.46 ") |
| Depth | 129 mm (5.03 ") |
| Height | 338 mm (13.18 ") |
| Weight | 6800 g (14.99 lbs) |
| Handheld remote control |
| 4.7 | |
| 2 | |
| Ceiling | |
| 2 | |
| Laser |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.