Back to Top
Ergotron Workfit-Z Mini Sit-Stand Desktop Workstation makes your work area work for you.
Featuring a compact design, the converter converts your tabletop into a standing desk that is height-adjustable.
A grey woodgrain finish freshens up your home office.
It is designed for how you work best - standing or sitting.
You can choose a desk or mount by Ergotron that suits your needs and technology—single monitors, tablets or laptops.
BIt's also so easy to set up that anyone can do it.
| Product colour | Black, Grey |
| Number of displays supported | 3 |
| Maximum screen size compatibility | 24 " |
| Height adjustment | |
| Adjustable height (max) | 318 mm |
| Table top shape | Rectangular shape |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Mounting type | Desk |
| Weight | 14500 g (31.97 lbs) |
| Keyboard tray (W x D) | 620 x 230 mm |
| Width | 790 mm (30.81 ") |
| Working surface area (WxD) | 787 - 394 mm |
| Depth | 530 mm (20.67 ") |
| Package width | 860 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 19200 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.