StarTech.com Wall Mount Workstation, Full Motion Sit Stand Desk w/ Height Adjustable VESA Monitor Arm & Keyboard Tray, Ergonomic Wall Mounted Computer Workstation, Single Display (WALL-WORKSTATION-S)
The StarTechWALL-WORKSTATION-S is a great solution for those who want an ergonomic sit-stand workstation but have limited space for a traditional desk setup. The foldable keyboard and ambidextrous slide-out mousepad tray make it easy to use for both left and right-handed users. The spring-assisted arm allows for easy height adjustment, and the full-motion arm makes it easy to position the monitor and keyboard. The VESA mount can accommodate displays up to 27" (34" ultrawide), making it a versatile option for a variety of setups.
The workstation is designed to support one monitor up to 27" or 34" ultrawide, and can tilt +35°/ -5° and rotate up to 360° to accommodate vertical and horizontal monitor orientations.
Here are some key features of the product:
| Product colour | Silver |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size compatibility | 34 " |
| Screen rotation | |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Swivel arm | |
| Swivel angle | 180 ° |
| Tilt angle range | -5 - 35 ° |
| Adjustable height (max) | 926 mm |
| Wall mountable | |
| Frame material | Aluminium, Steel |
| Keyboard tray | |
| Maximum weight per keyboard tray | 2.5 kg |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Distance to the wall (max) | 333 mm |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Keyboard tray (W x D) | 449 x 207 mm |
| Height | 926 mm (36.11 ") |
| Weight | 8800 g (19.4 lbs) |
| Width | 668 mm (26.05 ") |
| Depth | 956 mm (37.28 ") |
| Screws included | |
| Manual | |
| Wrench type | Hexagonal wrench, Socket wrench |
| Washers included | |
| Number of washers included | 2 |
| Number of screws | 17 |
| Number of anchors included | 4 |
| Wall plate included |
| Package width | 578 mm |
| Package depth | 412 mm |
| Package height | 212 mm |
| Package weight | 10300 g |
| Master carton length | 412 mm |
| Quantity per master carton | 1 pc(s) |
| Master carton height | 212 mm |
| Master carton width | 578 mm |
| 2 | |
| Y | |
| Y | |
| 8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
