Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 225 mm (8.78 ") |
| Depth | 225 mm (8.78 ") |
| Height | 37.5 mm (1.46 ") |
| Weight | 1270 g (2.8 lbs) |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.