Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 5375 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| DC-in jack | |
| USB connector type | USB Type-A |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 7.5 dBi |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 575 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 46 mm (1.79 ") |
| Weight | 810 g (1.79 lbs) |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 1010 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.