Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 3900 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Modulation | 256-QAM,1024-QAM, DSSS, OFDM |
| Channels quantity | 87 channels |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.15.4, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | Micro-USB, USB Type-A |
| Security algorithms | WPA3 |
| Number of SSID support | 24 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antennas quantity | 7 |
| Power consumption (typical) | 12.3 W |
| Power consumption (max) | 16.6 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 287 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 50 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 95 °C |
| Width | 205 mm (8 ") |
| Depth | 205 mm (8 ") |
| Height | 37 mm (1.44 ") |
| Weight | 850 g (1.87 lbs) |
| Mounting kit | |
| Quick start guide |
| Y | |
| 5.2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.