Back to Top
| Firewall throughput | 10000 Mbit/s |
| VPN throughput | 900 Mbit/s |
| IPS/IDS throughput | 1400 Mbit/s |
| Firewall latency | 4 µs |
| Security policies (max) | 5000 |
| Heat dissipation | 63.8 BTU/h |
| Wi-Fi |
| Security algorithms | 256-bit AES, HTTPS, IPSec, SHA-256, SSL/TLS |
| LED indicators | Y |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 10 |
| Console port | RJ-45 |
| Number of console ports | 1 |
| Ethernet DMZ ports quantity | 2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Form factor | Desktop |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power consumption (typical) | 17.2 W |
| Power consumption (max) | 18.7 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 2250 m |
| Weight | 1010 g (2.23 lbs) |
| 216 | |
| 160 | |
| 38.5 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
