Back to Top
| Firewall throughput | 20000 Mbit/s |
| IPSec VPN throughput | 11.5 Gbit/s |
| IPS/IDS throughput | 2600 Mbit/s |
| SSL inspection throughput | 1000 Mbit/s |
| Default number of virtual firewalls | 10 |
| Firewall latency | 5 µs |
| Maximum number of virtual firewalls | 10 |
| Maximum firewall connections | 1500000 |
| Maximum firewall connections per second | 56000 |
| Security policies (max) | 10000 |
| Heat dissipation | 121.13 BTU/h |
| Mean time between failures (MTBF) | 40.4 h |
| Wi-Fi | |
| Concurrent SSL/VPN connections (default) | 135000 |
| Concurrent SSL/VPN connections (maximum) | 16000 |
| Firewall security | Y |
| LED indicators | Y |
| Management platform | FortiOS |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 12 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Console port | RJ-45 |
| Number of console ports | 1 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet DMZ ports quantity | 2 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Storage media type | SSD |
| Solid-state drive capacity | 480 GB |
| Total storage capacity | 480 GB |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.5 A |
| Power consumption (max) | 39.1 W |
| Power consumption (typical) | 35.3 W |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 2250 m |
| Weight | 3430 g (7.56 lbs) |
| 44 | |
| 432 | |
| 25 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
