Back to Top
| Firewall throughput | 41.85 Mpps |
| HTTP-Proxy throughput | 6.7 Gbit/s |
| Firewall (UDP 1518) throughput | 28 Gbit/s |
| IPSec VPN throughput | 4.5 Gbit/s |
| Maximum number of virtual firewalls | 10 |
| Firewall latency | 3.23 µs |
| Default number of virtual firewalls | 10 |
| Built-in processor | |
| Heat dissipation | 70.03 BTU/h |
| Concurrent users | 200 user(s) |
| Noise level | 21.73 dB |
| Certification | FCC Part 15 Class A, RCM, VCCI, CE, UL/cUL, CB, USGv6/IPv6 |
| VPN tunnels quantity | 5000 |
| Number of users | 200 user(s) |
| Firewall security | 64 byte, UDP |
| VPN support | IPsec, SSL |
| LED indicators | Y |
| Management platform | FortiOS |
| Web-based management | |
| On/off switch |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet DMZ ports quantity | 1 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 120 GB |
| Solid-state drive capacity | 120 GB |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (max) | 23.5 W |
| Power consumption (typical) | 19.9 W |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 1 |
| Sustainability certificates | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, UL, VCCI, cUL |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Width | 216 mm (8.42 ") |
| Depth | 178 mm (6.94 ") |
| Height | 42 mm (1.64 ") |
| Weight | 2470 g (5.45 lbs) |
| Quick start guide | |
| Bundled software | Fortinet FortiGuard |
| 27.9 | |
| 25 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
