Back to Top
| Firewall throughput | 10.5 Mpps |
| IPSec VPN throughput | 6500 Gbit/s |
| IPS/IDS throughput | 1400 Mbit/s |
| Threat protection throughput | 900 Mbit/s |
| SSL inspection throughput | 715 Mbit/s |
| Security policies (max) | 5000 |
| Default number of virtual firewalls | 10 |
| Maximum firewall connections | 1500000 |
| Maximum firewall connections per second | 45000 |
| Maximum number of virtual firewalls | 10 |
| Firewall latency | 3.23 µs |
| Heat dissipation | 56.3 BTU/h |
| Concurrent users | 200 user(s) |
| Certification | FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL/cUL, CB, USGv6/IPv6 |
| Concurrent SSL/VPN connections (maximum) | 100000 |
| VPN tunnels quantity | 2500 |
| LED indicators | Y |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Console port | RJ-45 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Number of console ports | 1 |
| Storage media type | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Form factor | Desktop |
| AC input voltage | 115-230 V |
| Input current | 0.2 A |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 13.5 W |
| Power consumption (max) | 16.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 2250 m |
| Width | 216 mm (8.42 ") |
| Depth | 178 mm (6.94 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| Weight | 1100 g (2.43 lbs) |
| 10 | |
| 0.95 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
