In Radeon RX 6500 XT, AMD RDNA 2 architecture unleashes up to 16 high-performance graphics compute units, each with ultra-high bandwidth AMD Infinity Cache and up to 4GB of dedicated GDDR6 memory.
DirectX® Raytracing (DXR), variable rate shading (VRS), and AMD FidelityFX technology, all customized for the AMD RDNA 2 architecture, enable you to enjoy games with realistic lighting, shadows, reflections, and realism.
AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) technology enhances frame rates by 2.4X on average across select FidelityFX Super Resolution compatible titles with high-quality, high-resolution gaming experiences offered by AMD Radeon RX 6000 Series graphics cards.
Choose from four presets to optimize your gaming experience, ranging from the best visual fidelity to maximum performance.
They are ready to enhance your gaming experience with Windows 11 by supporting DirectX® 12 Ultimate, Auto HDR, AMD Radeon graphics, and Radeon software.
The WINDFORCE 2X cooling system incorporates two distinct blade fans, alternate spinning, composite copper heat pipes, a copper plate, and a 3D active fan to deliver high efficiency heat dissipation.
Alternate spinning can lessen turbulence caused by nearby fans while increasing air pressure.
GIGABYTE reverses the direction of the fans close to each other so that the airflow direction is the same. This decreases turbulence while increasing airflow pressure.
Lower RDS(on) MOSFETs have been specifically designed to produce lower switching resistance for faster electric current charging and discharging at extremely low temperatures.
At high frequency, the metal choke retains energy far longer than ordinary iron-core chokes, thus decreasing core energy loss and EMI interference.
The completely automated production method assures high quality circuit boards and removes sharp solder connector protrusions present on conventional PCB surfaces. This simple design prevents your hands from being cut or accidently damaging parts while you're creating.
Lower ESR Solid Capacitors provide superior electronic conductivity, resulting in improved system performance and a longer lifespan.
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon RX 6500 XT |
| Processor boost clock speed | 2815 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 2 |
| CUDA | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Stream processors | 1024 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 64 bit |
| Memory clock speed | 18000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 144 GB/s |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated | |
| AMD FreeSync |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 400 W |
| Supplementary power connectors | 1x 6-pin |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Width | 117 mm (4.56 ") |
| Depth | 192 mm (7.49 ") |
| Manual | |
| Package type | Box |
| GIGABYTE WINDFORCE 2X | |
| 6 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
