GeForce RTX 3050, 8GB GDDR6, 128-bit, 224 Gbps, 2x DP, 2x HDMI, 8-pin, PCI-Express 4.0, 213x120x41 mm
The WINDFORCE 2X cooling system features 2X90mm unique blade fans, the heatpipe directly touches the GPU, alternate spinning, 3D active fan and Screen cooling, which together provide high efficiency heat dissipation.
Alternate Spinning can reduce the turbulence of adjacent fans and increase air pressure.
GIGABYTE turns the adjacent fans in the opposite direction, so that the airflow direction between the two fans is the same, reducing the turbulence and enhancing the airflow pressure.
The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game.
The airflow is spilt by the triangular fan edge, and guided smoothly through the 3D stripe curve on the fan surface.
Graphene nano lubricant can extend the life of sleeve bearing fan by 2.1 times, close to the life of double ball bearing, and is quieter.
Extended heatsink design allows air flow to pass through, providing better heat dissipation.
The back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection.
The graphics card uses the better power phase design to allow the MOSFET to operate at lower temperature, and over-temperature protection design and load balancing for each MOSFET, plus the Ultra Durable certified chokes and capacitors, to provide excellent performance and longer system life.
Fully automated production process ensures top quality of the circuit boards and eliminates sharp protrusions of the solder connectors seen on the conventional PCB surface. This friendly design prevents your hands from getting cut or inadvertently damaging components when making your build.
The cutting edge intuitive interface allows you to adjust the clock speed, voltage, fan performance and power target in real-time according to your game’s requirements.
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
| Processor frequency | 1792 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | |
| CUDA cores | 2560 |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Memory clock speed | 14000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 224 GB/s |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Depth | 213 mm (8.31 ") |
| Height | 41 mm (1.6 ") |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Package type | Box |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
